Tarihteki İlk Pizza Margherita!

Bugün yüzlerce çeşidi olan, hatta tatlısı bile yapılan pizzanın;

İlk tüketilmeye başladığında, sadece mozarella peyniri ve domates ile yapıldığını,

Yoksul İtalyan halkının vazgeçilmez lezzeti olduğunu biliyor muydunuz?

Peki nasıl oldu da Pizza, yoksul İtalyanların lezzetli bir yiyeceği iken dünya çapında bir üne kavuştu ve bu kadar çeşitlenip değişti?

Bunu öğrenmek için tarihte epey bir geriye, 1889 yılına gitmemiz gerekecek. İtalya Kralı 1.Umberto ve Kraliçe Margherita, muhteşem saraylarında birbirinden hünerli aşçıların yaptığı lezzetli yemekleri yerlerken, sarayın yanında yoksulların bütçesine uygun pizzalar hazırlayan “Pietro” isimli pizza fırını vardı. Ve bir gün Kraliçe Margherita’ nın canı pizza yemek istedi. Gel gör ki zengin sarayın hünerli aşçıları, yoksul halkın yediği pizzayı yapmayı bilmiyordu…

Hemen sarayın yanında bulunan pizza fırını “Pietro” nın sahibi Esposito’ dan kraliçe için bir pizza yapması istendi. Esposito, her zamankinden daha da özenli bir şekilde Mozarella peyniri, domates ve fesleğen ile yaptığı pizzayı kraliçeye sundu. Kraliçe pizzanın ismini sorduğunda ise Esposito heyecandan ne söylemesi gerektiğini unuttu ve telaşla kraliçenin ismini telaffuz etti. Böylelikle tarihteki ilk pizza ismi Margherita olarak bu olayla kayıtlara geçti.

Pizzayı çok beğenen kraliçenin Esposito’ ya bir teşekkür mektubu yazmasıyla pizza, Saray mutfağına giren bir lezzet oldu.

Pizzanın hızlı bir şekilde dünyaya yayılmasında ise İtalya’ nın bir etkisi yok aslında. 1800’ lü yılların sonunda ABD’ ye göç eden İtalyanlar, yemek kültürlerini aynen burada devam ettirdiklerinde pizza, ABD’ de de tanınmaya başladı. Burada İtalyanların açtığı küçük pizza restoranlarını ABD’ lilerin açtığı büyük pizza dükkanları ve zincirler izledi. Lezzet çeşitlendi, malzemeler değişti ve Pizza, ABD’ den tüm dünyaya yayılan bir lezzet oldu…

Dünyanın en çok tüketilen gıdalarından biri olan Pizzanın en iyi hangi ülkede yapıldığına dair birçok iddia ortaya atıldı, yorumlar yapıldı, bu konuda yarışmalar düzenlendi. En iyi pizza İtalya’ da olur efsanesi ise 2008 yılında düzenlenen Pizza lezzet yarışmasında Finlandiya’nın birinci olması ile çöktü. (Bu yarışmaya ilişkin detayları merak edenler, diğer blok yazımızdan içeriğe ulaşabilirler…)